مجموعه بازرگانی مفید شما را به خرید بهترین محصولات زئولیت طبیعی و مولکولارسیو هادعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

زئولیت آبزیان در پرورش ماهی و میگو

آنچه در این مقاله میخوانید...

 کاربرد های زئولیت ماهیزئولیت کلینوپتیلولیت در پرورش ماهی زئولیت استخر و نقش آن در تغذیه آبزیانفروش و قیمت زئولیت استخر ماهی

زئولیت آبزیان ، مقدار بعضی از فاکتورهای فیزیکی و شیمیایی آب را تغییر می دهد .

این تغییرات عبارتند از :

تغییراتی در اکسیژن محلول، دی اکسید کربن محلول، مقدار مواد جامد معلق و محلول در آب و هم چنین تغییر در میزان آمونیم می باشد .

با استفاده از فیلترهای ریزچشمه و جداکردن مواد جامد معلق تا حد زیادی از تغییرات ذکر شده جلوگیری می کند .

زمانی که مقدار آمونیاک موجود در محیط  بسیار باشد، در نتیجه غلظت آمونیاک در خون ماهی و میگو و دیگر آبزیان رو به افزایش می شود . با توجه به اینکه تجمع آمونیاک در بدن ماهی ها اثر مضری بر رشد آن ها خواهد داشت ،به همین خاطر آبزیان مجبور به صرف انرژی بیشتری برای دفع فعال آن از بدن خود می شوند .به همین علت لازم است که منبع اصلی تولید آمونیاک را از اب خارج کرد .

از راه های موثر جهت کاهش غلظت آمونیاک ، استفاده از زئولیت آبزیان  است . برای این کار ستون هایی از زئولیت را ایجاد می کنند ، و  سپس آب استخر را از آن عبور می دهند . این کار به صورت یک سیکل بسته انجام می شود .

ازت به‌صورت ترکیباتی نظیر نیتریت، نیترات، آمونیوم و آمونیاک و ترکیباتی هم چون پروتئین در محیط‌های آبی پرورش ماهی  و میگو  مشاهده میشود.

ازت بیشتر در مواد آلی و در پروتئین موجود است. بر اثر فعالیت‌هایی که در بدن آبزیان انجام می شود ، این مواد به آمونیاک تبدیل شده و در محیط پرورش آبزیان (استخرهای پرورش ماهی و میگو) دفع می‌شود. آمونیاک به شدت سمی است و از عوامل اصلی کاهش رشد در آبزیان می‌باشد.

روش‌های متفاوتی برای کاهش آمونیاک از محیط پرورش آبزیان وجود دارد . از میان آن ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هوادهی
 • استفاده از زئولیت
 • افزایش فون باکتریایی
 • تعویض آب استخر

هر کدام از روش‌های اشاره شده به غیر از استفاده از زئولیت دارای معایبی هستند.

 کاربرد های زئولیت ماهی

 تحقیقات نشان داده است که استفاده از زئولیت ماهی در پرورش ماهی و آبزیان به دلیل خواصی که دارد ، باعث افزایش وزن ، سرعت تبدیل غذا و سرعت رشد در ماهی های زینتی می شود .

البته توانایی های زئولیت جهت حذف آمونیاک به عامل های زیادی بستگی دارد :

 • نوع آن
 • اندازه ذرات
 • آرایش کاتیون ها
 • آنیون های محیط مورد استفاده
 • Ph محیط پرورش ماهی ها

برای تاثیر بیشتر زئولیت باید به مدیریت مناسب کیفیت آب در پرورش ماهی نیز توجه کرد .

با استفاده از زئولیت ماهی ها در استخرهای پرورش ماهی  ph استخر و حوضچه های پرورش کاهش پیدا می کند .

به کارگیری این ماده معدنی در استخرها ، سبب افزایش مقدار اکسیژن  می شود .

زئولیت کلینوپتیلولیت در پرورش ماهی

 زئولیت کلینوپتیلولیت یک مبادله کننده ی کاتیونی با ترکیبی از آلومینوسیلیکاتها همراه با فلزات قلیایی و قلیایی خاکی است .  این زئولیت به خاطر توانایی که در حذف آمونیاک فاضلاب و برکه های پرورش ماهی دارد بسیار شناخته شده و پر کاربرد است .در این حالت زئولیت به عنوان عامل مبادله کننده، یون آمونیاک را طی واکنش های بینابینی در ساختمان خود جذب و یون سدیم را در پساب ها آزاد میکند.

پساب حاصل از احیا ستون مبدل یون حاوی غلظت بالای یون آمونیاک می باشد و انتقال آن به محیط زیست باعث بوجود آمدن مشکلات زیست محیطی می شود .  از سوی دیگر امکان استفاده دوباره از آب در حوضچه های پرورش ماهی از بین می رود. از آنجاییکه هزینه اصلی فرآیند تبادل یون مربوط به احیای شیمیایی آن می باشد، بنابراین جایگزین کردن روش احیای ارزانتر و کاهش هزینه ها می تواند پتانسیل استفاده از آنرا با توجه به دسترسی فراوان و قیمت ارزان آن توجیه پذیر سازد. در فرآیند استریپینگ با افزایش PH محلول در مرحله اول یون آمونیوم را تبدیل به آمونیاک کرده و سپس با قرار دادن محلول در تماس با هوا آمونیاک از محلول خارج می شود. به همین علت امکان استفاده از محلول احیا در سیکل های متعددی امکان پذیر می باشد.

زئولیت استخر و نقش آن در تغذیه آبزیان

 1. زئولیت استخر ماهی ها با جذب آمونیوم که وجود بیش از حد آن برای انواع مختلف آبزیان خطرناک و حتی  کشنده میتواند باشد، باعث بهتر شدن کیفیت آب و غنی شدن رسوبات بیشتر استخر بعنوان کود می شود.
 2. با افزودن زئولیت در آب استخرها، مقدار اکسیژن محیط به سرعت افزایش پیدا کرده ،  با این کار قاعدتا بهداشت محیط و سلامتی و شادابی ماهی ها و میگوها برقرار می گردد.
 3. به علت ثابت شدن کیفیت آب و افزایش فسفر قابل دسترس، زئولیت سبب زیاد شدن فتوسنتز و تراکم فیتوپلانکتون ها می شود ،که خود قسمتی از منابع غذای آبزیان هستند.
 4. زئولیت  شرایط مطلوب محیطی را فراهم می کند تا پرورش دهنده را قادر سازد ، تعداد بیشتری ماهی و میگو پرورش دهد.
 5. استفاده از زئولیت در تغذیه ماهی ها باعث افزایش راندمان خوراک و سرعت رشد ماهی می شود.
 6. زئولیت در استخر ماهی فلزات سنگین موجود در آب را جذب کرده ، و اثرات نامطلوب این عناصر را که مانع رشد و نمو آبزیان و باعث ایجاد مسمومیت احتمالی می باشد را برطرف میکند.
 7. زئولیت کلینوپتیلولیت در استخر ماهی با جذب مازاد فسفر موجود در آب و آزادکردن آرام  آن باعث زیاد شدن بازده کود فسفر و در نتیجه باروری بیشتر استخرهای پرورش می شود.
 8. با توجه به اینکه کشور ما با مشکل کم آبی مواجه هست ، نیاز به استفاده بهینه از منابع موجود داریم . زئولیت استخر ماهی می تواند در تصفیه آب حوضچه های پرورش ماهیان سردآبی  و کاهش آلودگی پساب آنها به عنوان فیلتر نقش مفیدی داشته باشد.
فروش و قیمت زئولیت استخر ماهی

زئولیت های بدست آمده از منابع معدنی ایران، ۹۵% از آمونیوم هایی که در  آب وجود دارند  را حذف می کند. در استخر هایی که از زئولیت استفاده شده به علت جذب آمونیوم توسط زئولیت، در کار باکتری های مضر اختلال ایجاد میکند و در نتیجه تاثیر آن روی PHکمتر میشود. شرکت گروه بازرگانی مفید تولید کننده و صادر کننده زئولیت با کیفیت درجه یک برای صنعت پرورش ماهی می باشد . جهت مشاوره،خریدو کسب اطلاعات بیشترباکارشناسان ماتماس حاصل فرمائید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مهدی بینایی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره و فروش

جهت خرید و فروش این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:

مشاور فروش:مهدی بینایی

راه های ارتباطی:

شماره تماس: 09120697642

شماره ثابت: 02128420163

پاسخگویی واتساپ: کلیک کنید

ایمیل: info@zeolitea.com

مجموعه بازرگانی مفید شما را به خرید بهترین محصولات زئولیت طبیعی و مولکولارسیو هادعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس بگیرید