زئولیت خوراکی

زئولیت خوراکی: زئولیت خوراک دام و زئولیت خوراک طیور

زئولیت خوراکی یک ماده معدنی پیچیده و کانی طبیعی است که حالت جامد وساختار کریستالی سه بعدی نسبتا باز دارد.عناصر مختلفی در زئولیت خوراکی مانند زئولیت خوراک دام و طیور وجود دارد مانند آلومینیوم، اکسیژن و سیلیکون که همراه با فلزات قلیایی یا قلیایی خاکی (مانند سدیم، پتاسیم و منیزیم) موجب تشکیل آن شده و مولکول‌های آب بین فواصل این عناصر و فلزات به دام افتاده است.

زئولیت خوراکی که در اثر برخورد آب و گدازه های آتشفشانی (ماگما) تشکیل می شود و این روند می تواند هزاران یا حتی میلیون ها سال طول بکشد. بیش از ۲۴۰ ساختار مختلف دارد که ۴۰ نوع آنها در طبیعت یافت می شود و باقی انواع آن ساختگی است دانشمندان تخمین می زنند که اولین ماده معدنی زئولیت بیش از ۳۰۰ میلیون سال پیش تشکیل شده است.

زئولیت خوراکی چیست؟

نوعی از زئولیت تحت عنوان زئولیت کلینوپتیلولایت با نام زئولیت خوراکی شناخته شده است.

این ماده سم زدای طبیعی محسوب می شود زیرا فلزات سنگین و سموم مختلف را از بدن جذب می کند و به طور کامل دفع می شود توجه داشته باشید که ساختار زئولیت در بدن تجزیه نمی شود بلکه این ماده به سادگی از جریان خون شما عبور می کند و در حین عبورعناصر سمی با بار مثبت را جمع آوری کرده و دفع می کند. بنابراین تا زمانی که از زئولیت خوراکی طراحی شده برای مصرف انسان استفاده می کنید مشکل سلامتی برای شما به وجود نخواهد آمد.

پودر زئولیت علاوه بر اینکه خاصیت سم زدایی دارد و سبب دفع مواد مضر از بدن می شود کمبود مواد معدنی ضروری انسان را جبران می کند ومیزان PH بدن انسان را نیز به تعادل می رساند .

امروزه به دلیل استفاده بسیار انسان از مواد غذایی حاوی سموم و مواد شیمیایی گوناگون که برای انسان بسیار خطر آفرین و مضرند؛ استفاده از مواد معدنی مانند زئولیت خوراکی که بتواند تمامی این سموم و مضرات را از بدن دفع کند معجزه ای بزرگ به شمار می رود.

Real-Estate-Web-Banner-02-min_2_11zon

توجه داشته باشید که زئولیت ماده ی معدنی غیر سمی است و ماده ی شیمیایی یا مضری در آن وجود ندارد. این ماده ی معدنی کاربردهای فراوانی را دارد اما مصرف خوراکی این ماده در دنیای مدرن امروزه که مواد غذایی حاوی سموم و مواد شیمیایی مختلف در رژیم غذایی انسان است از هدیه های بزرگ طبیعت است. خواص باور نکردنی زئولیت خوراکی برای بدن یک گزینه محبوب برای بهبود سلامتی و رفع مشکلات مختلف بدن است.

زئولیت خوراک دام:

زئولیت خوراک دام به طور گسترده توسط دامداران به عنوان یک افزودنی خوراک دام برای گاوهای گوشتی، گاو های شیری، طیور و گوسفند استفاده می شود.

زئولیت خوراکی به عنوان تنها ماده ی معدنی با بارمنفی که به طور طبیعی در جهان وجود دارد، مزایای زیادی به عنوان افزودنی خوراک دام می تواند داشته باشد.امروزه به علت موضوعات بهداشتی و محیط زیستی از دامپروری ها و مرغداری ها تقاضای محصولات سالم ومحصولاتی فاقد مکمل ها و افزودنی های شیمیایی می شود و دام داران به دنبال استفاده مواد طبیعی در جیره غذایی حیوانات هستند.

 به کارگیری مواد طبیعی همچون زئولیت خوراک دام به عنوان جایگزین قسمتی از مکمل های شیمیایی در جیره غذایی از آن دسته ایده هایی بود که مورد قبول واقع شد. اروپا و آسیا سال‌هاست که از زئولیت به عنوان افزودنی خوراک دام استفاده می‌کنند که مزایای مالی و عملیاتی معتبر زیادی را برای آنها به همراه داشته است.

مصرف زئولیت در خوراک باعث افزایش وزن دام ، افزایش میزان تولید و کیفیت شیر و افزایش بهره وری از غذا (نسبت افزایش وزن به جیره مصرف شده) و بهبود هضم مواد مغذی با افزایش مقدار انرژی مبادله شده از خوراک مصرفی می شود. زئولیت سبب کاهش قابل توجه در مصرف خوراک دام می شود ولی با این حال، بهره وری را افزایش می دهد و به صرفه جویی در هزینه کمک می کند.

سازمان ملل متحد تخمین می‌زند که دام ها و کشاورزی مسئول تقریبا یک سوم کل انتشار گاز‌های گلخانه‌ای هستند. این شامل فعالیت‌های مزرعه‌ای و پرورش دام و تخمیر روده‌ای ناشی از آن است. از دست دادن اکسید نیتروژن در جو به کانون اصلی کیفیت هوا تبدیل شده است و باعث کنترل دولت و سیاست های نظارتی از اقدامات شده است. یکی دیگر از اثرات زیست محیطی به صورت آلودگی آب های زیرزمینی ناشی از فضولات حیوانی است.گنجاندن زئولیت در خوراک باعث استفاده کارآمد از نیتروژن می شود. زئولیت میل ترکیبی به آمونیوم دارد و نیتروژن را در طول هضم از طریق تبادل کاتیونی جذب می کند، سپس به تدریج نیتروژن را در طول هضم برای حفظ انرژی آزاد می کند. آزادسازی تدریجی کارآمد، جذب نیتروژن را افزایش می دهد که باعث کاهش اتلاف به شکل گازی می شود. این فرآیند انتخابی است و ریزمغذی های ضروری و عناصر کمیاب را جذب نمی کند.

 

مزایای کلی مصرف زئولیت (آنزیمیت) در دام ها:

 1. هضم بهتر خوراک و اشتهای بیشتر در نتیجه افزایش وزن
 2. بهبود کیفیت گوشت دام ها
 3. افزایش مقدار تولید شیر
 4. کاهش عوارض جانبی ناشی از داروهای گیاهی موجود در خوراک دام ها
 5. افزایش سرعت رشد حیوانات در حالی که غذای کمتری مصرف می کنند
 6. کاهش مرگ و میر حیوانات جوان
 7. افزایش باروری و زایمان
 8. حافظت از حیوانات در برابر اختلالات روده (اسیدوز، اسهال)
 9. کاهش نیاز به دارو وآنتی بیوتیک
 10. کاهش مگس ها تا حد زیاد
 11. کاهش رطوبت داخل اصطبل
 12. آمونیاک تولید شده در حین هضم را متصل می کند و به طور همزمان پتاسیم آزاد می کند که اسیدیته معده را تنظیم می کند و از این طریق به جذب فلزات و عناصر غذایی کمک می کند.
 13. کنترل آفلاتوکسین ها
 14. افزایش جذب نیتروژن و بهبود خواص کود
 15. افزایش مقاومت دام در مقابل برخی از بیماری‌ها به خصوص بیماری‌های روده‌ای و کاهش چشمگیر درصد تلفات و عوارض
 16. جلوگیری از مسمومیت قارچی
 17. جذب گازهای سمی ‌نظیر آمونیاک و هیدروژن سولفوره
 18. افزایش قابلیت هضم پروتئین خام وچربی خام و دیواره سلولی
 19. افزایش شیر و چربی
 20. حفظ تعادل اوره مصرفی در جیره غذایی و تبدیل آن به پروتئین قابل جذب
 21. جلوگیری از اسهال و در نتیجه به حداقل رسیدن تلفات دام ها
 22. افزایش جذب مواد خوراکی دام به علت تاخیر تدریجی در عمل گوارش
 23. پاکسازی محیط با جذب گازهای سمی‌ و از بین بردن بوی فضولات و رطوبت بستر
 24. جذب عناصر فلزی سنگین موجود در آب آشامیدنی و مواد غذایی

زئولیت در خوراک طیور، مرغ مادر و تخمگذار و در پولت نیز مصرف می شود و فواید بسیاری دارد که درادامه می خواهیم به چند مورد از آنها بپردازیم…

زئولیت خوراک طیور چیست؟

Real-Estate-Web-Banner-05_11zon

زئولیت خوراک طیور یکی از مواد افزودنی طبیعی به خوراک طیور است که جایگزین بسیار مناسبی برای مکمل های شیمیایی در خوراک طیور خواهد بود زیرا اولا طبیعی است و ثانیا به جای عوارض، فواید بسیاری دارد.زئولیت طیور ترکیبی است از مواد مغذی مؤثر و مفید که متقاضیان زیادی را توسط مرغداری ها دارد. با توجه به اهمیت ویژه ای که طیور در تامین غذا و پروتئین برای انسان ها دارند پرورش و کیفیت تغذیه طیور نیز دارای اهمیت بسیار بالایی است که زئولیت را با ارزش کرده ست. افزودن زئولیت به خوراک جوجه های پرورشی گوشتی نقش به سزایی در وزن گیری آن ها خواهد داشت و از این جهت مورد علاقه پرورش دهندگان طیور قرار دارد.

افزودن زئولیت خوراک طیور به غذای حیوانات باعث تولید پروتئین سالم تر می گردد و در ادامه فضولات دام هایی که مصرف کننده زئولیت و علوفه سالم تر هستند، به خودی خود از سموم کمتری برخوردارند، به سرعت سفت و کلوخ نمی شوند، تخم انگل ها در آنها رشد نمی کنند و از بوی نامطبوع کمتری برخوردارند . کودهای همراه با زئولیت رطوبت کمتری دارند و اوره آن ها به سرعت در خاک جذب نمی شوند. زئولیت خوراکی این اوره را به سرعت جذب و به نیتروژن قابل جذب تبدیل می نماید. لذا با استفاده از زئولیت خوراکی می توان از کود طبیعی تازه و خیس بلافاصله بهره برداری کرد.

مشخصات زئولیت خوراک طیور با به کارگیری زئولیت در زمینه پرورش طیور زمینه کنترل رطوبت بستر در محیط های پرورش طیور ایجاد گردیده که موجب افزایش تخم گذاری مرغ ها و تولید تخم مرغ و سلامتی طیور می گردد. از مزایا مهم استفاده از زئولیت در خوراک طیور افزایش میزان هضم و جذب مواد مغذی در سیستم گوارشی طیور می گردد که در نهایت سلامت و افزایش وزن آن ها را به دنبال خواهد داشت.مهم ترین مشخصه در ساختار زئولیت های مورد استفاده در خوراک طیور قابلیت برگشت پذیری جذب و دفع آب است و با این عمل هیچ تغییر خاصی در ساختار آن رخ نخواهد داد. در نتیجه افزودن زئولیت به خوراک طیور پوسته تخم مرغ های تولیدی با کیفیت تر و تخم مرغ های درشت تری توسط مرغ ها گذاشته می شود.

فواید و مزیت های مصرف زئولیت در تغذیه طیور:

 1. کاهش میزان تولید گازهای زیان آوری نظیر سولفید هیدروژن و آمونیاک
 2. کنترل رطوبت بستر در سالن‌های پرورش طیور
 3. کاهش اثرات سمیت آفلاتوکسین در طیور
 4. افزایش قابل توجه در تعداد و وزن تخم مرغ‌ها
 5. بهبود کیفیت پوسته تخم مرغ
 6. جایگزینی در خوراک روزانه طیور به جای ذرت و کنجاله و کاهش وابستگی به واردات و کشور های خارجی
 7. کاهش رطوبت مدفوع و بستردر نتیجه اختلال در سیکل زندگی انگل ها مانند کوکسیدیا
 8. جلوگیری از مسمومیت های قارچی (اسپرژیلوز)
 9. تنظیم جذب کلسیم و فسفر و در نتیجه استحکام بیشتر پوسته تخم مرغ
 10. ایجاد سلامتی بیشتر در مرغ مادر و انتقال آن به جوجه در نتیجه سود بیشتر برای مرغدار
 11. کم شدن بیماری‌های تنفسی

زئولیت ها و رفاه شخصی:

تحت شرایط خاص و با اهداف خاص، زئولیت را می توان برای اهداف پزشکی یا مکمل های غذایی و به طور کلی برای رفاه شخصی فعال کرد. به دلیل ظرفیت تبادل کاتیونی قوی، این ماده معدنی برای استفاده در برخی از وسایل پزشکی و مکمل های غذایی مناسب است و در برخی درمان ها دارای عملکرد کمکی است، به عنوان مثال، به عنوان سم زدا و آنتی اکسیدان.

فعال سازی فرآیندی برای افزایش تخلخل یا افزایش سطح با کاهش اندازه ذرات است. این کانال‌های بیشتری را فراهم می‌کند که می‌توانند سموم، رادیکال‌ها و فلزات را سریع‌تر و پایدارتر متصل کنند و فعالیت آن‌ها را افزایش دهند. در واقع، با شروع از اندازه حدود 3 متر مربع بر گرم زئولیت، حتی پس از فعال سازی به 1000 متر مربع در گرم می رسد.

 

قیمت زئولیت خوراکی دام و طیور:

با توجه به نوع و کیفیت زئولیتی که مصرف کننده و تقاضا کننده انتخاب می کند قیمت زئولیت دامی و طیور متفاوت می تواند باشد. معمولا عرضه کنندگان سعی میکنند قیمت محصول را متناسب با کیفیت و رفع استانداردهای مورد نیاز تعیین نمایند تا محصولاتی که ارائه می شوند به معنای واقعی مطلوب خریداران باشد. تولیدکنندگان زئولیت دامی باید سعی کنند با به روز کردن دانش تخصصی خود در این زمینه، زئولیت دامی مورد نیاز کشور را با کیفیت عالی و در سطح وسیع تولید کنند ازهمین رو عده ی کمی از این تولید کننده ها که تمامی استاندارد های لازم را رعایت کنند درایران موفق اند.

خرید عمده زئولیت خوراک دام و طیور:

شرکت هایی که در زمینه فروش عمده زئولیت دامی و طیور انواع زئولیت مشغول به  فعالیت هستند هر چند در ایران بسیار محدود می باشند ولی اکثر محصولاتی که به بازار ارائه می دهند دارای استانداردهای لازم بوده واین محصولات از کیفیت خوبی برخوردارند. معمولا دسترسی مستقیم به شرکت های تولیدکننده به راحتی فراهم نیست و خریداران معمولا زئولیت مورد نیاز خود را در بازار یا از طریق سایت های اینترنتی خریداری می کنند. جهت خرید عمده این محصول از قیمت زئولیت دامی مطلع گردید می توانید با مرکز ما در ارتباط باشید.

زئولیت خوراکی را از کجا بخریم؟

برای هر گونه اطلاعات یا سفارش لطفا با شماره ی درج شده در صفحه اصلی یا قسمت تماس با ما در سایت تماس بگیرید.

تماس بگیرید